Turcja wybiera prezydenta. Niepełne dane wskazują na przewagę Erdogana

2023-05-15, 00:48

Turcja wybiera prezydenta. Niepełne dane wskazują na przewagę Erdogana
Wedle danych pocxhodzących z 95 proc. komisji wyborczych, wybory prezydenckie w Turcji rozstrzygną się II turze. Foto: PAP/EPA/SEDAT SUNA

Turcję prawdopodobnie czeka druga tura wyborów prezydenckich. Wszystko wskazuje na to, że w niedzielnym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyskał 50 procent głosów.

Pierwsze cząstkowe wyniki dawały urzędującemu prezydentowi ponad pięćdziesięcioprocentowe poparcie, ale gdy liczono kolejne głosy, jego przewaga nad liderem opozycji Kemalem Kilicdaroglu topniała.

Po przeliczeniu 96 procent głosów prezydent Erdogan ma poparcie równo 49,44 procent, a jego rywal - 44,86 procent.

Dalsza kampania wyjątkowo brutalna

Opozycja twierdzi, że doszło do nieprawidłowości w trakcie liczenia głosów, ale zarówno przedstawiciele tureckiego prezydenta, partia rządząca, jak i komisja wyborcza zaprzeczają. Przed siedzibą rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju w Ankarze zebrały się tysiące zwolenników prezydenta.

Specjaliści twierdzą, że jeśli dojdzie do drugiej tury, to dalsza kampania będzie wyjątkowo brutalna.

Prawdopodobna wygrana partii rządzącej

W wyborach parlamentarnych na razie wygrywa rządząca w Turcji Partia Sprawiedliwości i Rozwoju z wynikiem 35,81 procent poparcia, druga jest opozycyjna Partia Republikańska z 24,91 procent.

Lokale wyborcze zamknięto w Turcji po południu polskiego czasu.  Uprawnionych do głosowania było 61 milionów osób.

Możliwe zmiany w razie wygranej opozycji

Niedzielne wybory prezydenckie w Turcji określane są mianem "wyborów stulecia". Po 20 latach rządów Recepa Tayyipa Erdogana, opozycja po raz pierwszy ma szansę odsunąć go od władzy. Powodem spadku popularności prezydenta są katastrofalny stan gospodarki i zaniedbania po niedawnym trzęsieniu ziemi.

Jeśli opozycja wygra wybory, to w Turcji mogą nastąpić zmiany w kwestiach społecznych, praw obywatelskich i w polityce zagranicznej. 

Turcja jest jednym z bliskowschodnich mocarstw i jednym z rozgrywających w konfliktach na Bliskim Wschodzie. To też kluczowy sojusznik w NATO, posiadający drugą armię w Sojuszu.

Czytaj także:

IAR/ mbl

Polecane

Wróć do strony głównej